Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

Bertil Vallien, glasservis, 31 delar, "Château", Kosta Boda.

Bestående av:
9 rödvinsglas, 19 cm.
6 vitvinsglas, 17,5 cm.
6 kupor, 11,5 cm.
6 tumlare, 7 cm.
3 kupor, 14 cm.
Decanter med propp, 25 cm.

Helhetsintrycket är gott. Enstaka mikronagg förekommer.

Formgivare

Bertil Vallien är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17