Golvlampa, Swedish Modern, Asea, 1900-talets mitt.
Stomme av mässing och lackerad metall, på rund fot. För en ljuspunkt. Lampskärm av textil medföljer. Märkt ASEA undertill. Höjd 153 cm. Diameter ca 36 cm.
Ej funktionstestad. Något slitage. Smärre slitage. Märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.