Mogens Bjørn-Andersen, kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, Birkerød, Danmark 1950-tal.
Hänkel i trä, knoppar med trädetalj.
Kaffekannans höjd 22 cm, gräddsnäckans höjd 9 cm, sockerskål med lock, bredd 13,5 cm. Samanlagd vikt ca 1156 g.
Gräddkannan med buckla. Locken med smärre bucklor. Något åldersrelaterat ytslitage.