Valnötsfanérad. Nedfällbar klaff med bakomliggande skjutbar lucka, samt hyll- och lådinredningar. Fem lådor i fronten. Bredd 85, djup 50-82, höjd 101 cm. Nyckel finns.
Slitage. Lagningar/kompletterad. Fanerskador. Torrsprickor. Smärre dekorbortfall/skador. Flera lås kärvar.