Gammalsvensk modell med adliga ätten Jägerskiölds vapen. Fem stycken stämplade Carl Fredrik Borgström, Åbo 1798 och sex stycken stämplade Carl Anton Carlborg, Åbo (1804-1827). Längd 18,5 - 19 cm. Vikt 710 gram.
Åldersrelaterat slitage. Vissa med sneda tenar. Sex stycken saknar årsindex, men mästaren Carl Anton Carlborg aktiv 1804-1827.