Folke Arström

(Sverige, 1907-1997)
Folke Arström
(Sverige, 1907-1997)

Folke Arström, 212 servis delar, ” Thebe”, Gense. Formgivna 1944.

Rostfritt stål
43 matgafflar (18 cm)
12 matknivar (19,5 cm)
16 matskedar (18 cm)
3 lunchknivar (18,5 cm)
10 lunchgafflar (17,5 cm)
18 lunchskedar (17,5 cm)
9 smörgåsgafflar (14,5 cm)
6 smörgåsskedar (16 cm)
3 köttknivar (19 cm)
2 såssnipor 35cl
1 gräddkanna 14cl
1 skål 25cl
1 stor såsslev
1 mindre såsslev
1 osthyvel
3 senapsskedar
1 stort ovalt serveringsfat (42 cm)
1 mindre ovalt serveringsfat (37 cm)
1 stort runt serveringsfat (41 cm)
1 runt serveringsfat (36 cm)
1 mindre serveringsfat (20 cm)
Salt och pepparkar
6 fiskknivar. (ca 20 cm) med etui
6 bords(fisk)gafflar (18 cm) med etui
12 cocktailskedar (10 cm)
14 moccaskedar (11 cm)
23 bordsknivar (19,5 cm)
14 fruktknivar (15,5 cm)

Repor. Smärre slitage. Fläckar. Några gafflar märkta "Olkafe Rosenbad 28".

Utropspris
5 000 SEK