Bordslampor/vaser, ett par, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.

Balusterform med hänklar i form av fohundar, dekor i underglasyrblått av fohundar. Höjd vas 43 cm. Höjd med skärm 83 cm.

En med kantlagning. Mistor, slitage. Nagg. Elfunktion ej testad.

Utropspris
4 000 SEK