Mahognyfanerat biblioteksbord eller skrivbord, med skiva klädd i rött läder med förgylld dekor. Lådor med dragringar, kopplade ben med randdekor, avslutande hjul, längd 153, bredd 98, höjd 76 cm.
Glasskiva samt koppar till hjulen medföljer. Nyckel finns.
Smärre fanerskador. Märken. Repor. Fläckar.