Peter Hvidt, karmstol, Fritz Hansen, Danmark, 1940/50-tal.
Stomme av betsad bok. Rygg och sits fanerade med teak. Lös dyna i sits. Sitthöjd 47, bredd 62, höjd 86 cm.
Slitage. Fanerskador. Krackelyr. Märken. Instabil rygg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10