Officersvärja, infanteriets, M1922, Finland 1900-talets senare hälft.
Genombruten parerplåt med Finlands lejon. Knopp dekorerad med Finlands heraldiska ros. Portopé. Svart metallbalja.
Klingans längd 84 cm. Totallängd 100 cm.
Brusten läderrem och skador i portopéns sömmar. Baljan med ställvist slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.