Två vaser, en skål samt fyra fat. Olikartade dekorer i underglasyrblått, järnoxidrött samt med gulddetaljer. Den större vasen med dekor av drake. Vasernas höjd 26-32 cm. Diameter på fat samt skål 15-30,5 cm.
Nagg. Ställvis slitage. Sprickor. Skålen med sprickor, lagning och retouch.