Mona Morales-Schildt

(Sverige, 1908-1999)
Mona Morales-Schildt
(Sverige, 1908-1999)

Mona Morales-Schildt, vas och fat, glas. Kosta, 1900-talets mitt.

Vas signerad Kosta 555204, höjd 18 cm.
Fat signerad Kosta 55214/43, diameter 18 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Konstnär Mona Morales-Schildt (Göteborg 1908 – Almuñécar, Spanien 1999) utbildade sig vid Högre Konstindustriella Skolan i Stockholm (nu Konstfack) och i Paris på Paul Colins reklam- och målarskola. Under 1930-talet arbetade hon både på Gustavsbergs porslinsfabrik, där hon verkade som assistent åt Wilhelm Kåge, och på Arabia i Finland. Efter tolv år på NK:s konstindustriavdelning flyttade Morales-Schildt år 1958 till Kosta Glasbruk, där hon blev en av de första kvinnliga glaskonstnärerna.
Mona Morales-Schildt hade praktiserat för Paolo Venini och inspirerades av dennes glaskonst; skapandet av den exklusiva ”Ventana”-serien påbörjades i samarbete med Kostas hyttmästare Bengt Heintze år 1959, samma år Venini avled.
Artek i Helsingfors presenterade hennes glaskonst med en separatutställning år 1959 och igen år 1970. Mona Morales-Schildts konst återfinns bl.a. på Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
250 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Siri Niemistö
translation missing: sv.cities.Helsingfors
Siri Niemistö
+358 50 911 0923