Fanerad med mahogny. Tvådelad. Beslag och listverk av mässing. Dekor av mässingskodda kannelyrer, sidorna med bärhandtag. Skrivklaff med bakomvarande lådinredning, nederdel med tre lådor. Skiva av gråspräcklig marmor (Bleu Turquin). Längd 118, bredd 53, höjd 125,5 cm.
Renoverad. Smärre fanerskador och lagningar. Nyckel saknas.