Kai Kristiansen, skrivbord, "Kidney 54", Feldballes Møbelfabrik, Danmark, 1950/60-tal.
Teakfanérat. Njurformat, fyra draglådor, rundad del med bar bakom jalusin. På motsatta sidan bokhyllor. Längd 137 cm, djup 71 cm höjd 74 cm.
Något slitage. Märken. Smärre fläckar. Smärre fanerskador och retuscher. Nyckel saknas.