Arne Jacobsen, gardiner "Klöver" 6 st, Almedahls 1983
Linne, stadkanten märkt KLÖVER ARNE JACOBSEN COLLECTION almedahls 1983, 4st 270x126 cm, 2st 200x126 cm samt fyra omtag, nedre kanter ej fållade
Åldersrelaterat slitage. Blekt.
Thau, K. Windum, Arne Jacobsen, Arkitektens Forlag, Danmark, 1998. Omnämnt sid 119-120, 333 samt avbildat sid 121, 333.
Detta tyg "Klöver" ritade Arne Jacobsen då han vistades i Sverige i början på 1940-talet. Hustrun Jonna Jacobsen var utbildad textiltryckare och uppmuntrade Jacobsen till att rita textilmönster. 1944 ställde Jacobsen ut 16 mönster på NK i Stockholm, varav 12 st inköptes av Nationalmuseum
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.