Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Meissen, servisdelar, porslin, ca 35 delar. "Lökmönstret". Tyskland

Bland annat:
Uppsatskål, höjd ca 14 cm.
koppar 9 st, olika modeller, höjd ca 5-7 cm
Två gräddkannor, höjd ca 7 - 8 cm
2 vaser, höjd ca 15 cm och 9 cm
Ljusstake, höjd ca 15 cm
äggkopp, höjd ca 6 cm
12 skålar/skålfat i olika modeller, diameter ca 11 -15 mm.
Vad, kalebassformad19 cm, höjd ca
2 lövformade skålar, längd ca 10-13 cm
Sockerskål, höjd ca 9 cm

Bruksslitage. Säljs i befintligt skick.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Klubbat pris
5 400
475
504
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
17 maj 15:10
5 400 SEK
17 maj 15:10
5 200 SEK
17 maj 15:10
5 000 SEK
17 maj 15:09
4 850 SEK
17 maj 15:09
4 650 SEK
17 maj 15:06
4 450 SEK
17 maj 15:06
4 250 SEK
17 maj 15:06
4 200 SEK
17 maj 15:05
4 000 SEK
17 maj 15:05
3 800 SEK
17 maj 15:04
3 700 SEK
17 maj 15:04
3 500 SEK
17 maj 15:04
3 459 SEK
17 maj 15:04
3 259 SEK
17 maj 15:01
3 200 SEK
13 maj 14:47
3 000 SEK