Erik Höglund, ljuskrona, 1900-talets andra hälft.
För sex ljus, stomme av smide behängd med gjutet och blåst glas. Diameter 48 cm, höjd 40 cm. 4 förlängningsstavar à 17 cm.
Slitage. Rostangrepp.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10