Oiva Toikka, glasfågel, Nuutajärvi, Notsjö, Finland
Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 188/3000 samt med etikett. I form av fågel i glasmassa med mönster, längd 31, höjd 18 cm.
Skadad/avslagen näbb.
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer