Takkrona, empirestil, 1900-talets början.

Förgylld mässing och patinerad metall. 6 ljuspunkter. Dekorerad med skulpterade örnar som bär brinnande facklor på huvudet. Takkopp upptill med avslutande kotte och nertill med vindruvsklase. Höjd 62 cm, bredd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare sladd. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
220
2 523
230
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (5 bud)
24 apr 19:30
220 EUR
24 apr 19:30
200 EUR
24 apr 19:30
200 EUR
23 apr 13:45
180 EUR
18 apr 17:04
150 EUR