Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtölj, "LC2", Cassina, Italien.
Stomme av förkromat stålrör. Lösa dynor med mörkgrön skinnklädsel. Märkta och numrerade i stålet. Bredd 77, djup 70, höjd 68, sitthöjd 40 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar.