Jonas Lexell, bägare, silver, Åbo 1751.
Invändigt förgylld. Höjd 11 cm. Vikt 68 g. Jonas Lexell, verksam i Åbo 1730-1768.
Senare fotring. Mynningen med bucklor. Åldersrelaterat slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10