Emilia Ilke, "Right Hand"
Signerad Ilke, även signerad Ilke och daterad 2022 a tergo. Duk 35 x 27 cm.
Emilia Ilke är en mångfacetterad konstnär vars främsta arbetsmetod är collaget. I lekfulla bilder vrider och vänder hon på återkommande vardagsobjekt och enkla former såsom urnan, vasen och koppen. Hennes palett består framförallt av mjuka, jordiga pastelltoner.
För ed. art har Emilia Ilke tagit fram två serigrafier i 80-upplaga tryckta i samarbete med Atelier Landberg. Läs mer