Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

Aino Aalto, stolar, 4 st, modell 641, för Tornator Oy 1940-tal.

Massiv björk och furu. Bredd 41 cm. Sitthöjd 43 cm. Totalhöjd 76 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Spår av målfärg.

Formgivare

Klubbat pris
910
10 438
952
Utropspris
1 000 EUR
Budhistorik (4 bud)
24 apr 11:43
910 EUR
24 apr 11:43
890 EUR
24 apr 11:23
800 EUR
17 apr 15:22
400 EUR
Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219