Bemålat och tvådelat. Underdel med två lådor samt hylla bakom pardörrar. Överdel med glasade pardörrar med bakomvarande hyllor samt skedhylla. Bredd 160, djup 55, höjd 215 cm. Nyckel finns.
Renoverad och omarbetad med mindre lagningar. Senare glas. Ställvis slitage och smärre träbortfall.