Lennart Segerstråle, Religiöst motiv.
Signerad Lennart Segerstråle och daterad 1974. Olja på pannå 74 x 60 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Lapinlax konstmuseum, "Mestarin jälki", 28.11.2008-12.04.2009.