Mahogny. Uppsats med lådor, hyllplan och skåp bakom dörr med blyinfattat glas. Filtklädd skiva. Tre lådor i sarg. Skuren dekor. Kopplad benställning. Nyckel saknas. Längd ca 108, djup 65, höjd 114 cm.
Slitage. Märken. Torrsprickor. Skador, del av listverk på uppsatsen saknas.