Bord, möjligen modell "Rosendal", Nordiska Kompaniet, Ryssland, 1913-1917.
Fanerat med mahogny. Rektangulär skiva med två utfällbara slag. En låda med beslag av mässing. Brickmärkt samt med ritningsnummer 474 2875. Längd 100-147, bredd 77, höjd 76 cm.
Något slitage. Märken. Fanerskador. Repor. Smärre fläckar.