På etuiets lock en silverplakett med text: "Eric Westman - till minne av SM-segern i handboll 1951". Plaketten med silverstämplar Gunnar Fahlström, Stockholm 1951, samt invändigt märkt etui 'Juvelerare Gunnar Fahlström Sveavägen 33 Tel 209339'. Bägare utan silverstämplar. Höjd 4,3 cm.
Etui 36 x 7 x 6 cm.
Etui med smärre skador.
Erik "Pampas" Westman (1911-1982), var spelare och lagledare för AIK på 50-talet, senare internationell domare i fotboll.
Därefter i arv inom familjen.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor