Arne Jacobsen, kontorsstol, "Oxford", Republic of Fritz Hansen, daterad 2008.
Stomme av aluminium. Stoppad rygg och sits med klädsel i koskinn. Femdelad centralfot på hjul. Etikettmärkt Republic of Fritz Hansen och daterad 2008. Sitthöjd 42, bredd 62, höjd 88 cm.
Visst slitage, klädsel något nött. Höjden går ej att justera.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.