LENNART OLAUSSON, akryl på duk, signerat o daterad oct -11.
New York. 130 x 160 cm.
Smärre slitage.
Lennart Olausson galleri-debuterade på Galleri Doktor Glas i Stockholm 1968. Året därpå genomförde han en på sin tid uppmärksammad utställning hos legendariska Galerie Belle i Västerås.
Fotorealistiske målaren Lennart Olausson är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan (1966-1971) samt vid Konstfack (1961-1965). Han är representerad på bl a Moderna Museet, Nationalmuseum och Statens Konstråd. Moderna Museet köpte sin första målning av Lennart Olausson redan 1977.
Konstsamlingarna vid Handelsbanken Stockholm, Ericsson, Hewlett-Packard samt tyska Siemens inkluderar betydande verk av Lennart Olausson.