Lorenz Georg Weiz

(Sverige, 1762-1829)
Lorenz Georg Weiz
(Sverige, 1762-1829)

MATSKEDAR, 5 st, silver, varav 3 st av Lorenz Georg Weiz, Norrköping, 1700-talets slut. 1700/1800-tal. Vikt ca 330 gram.

Snarlika, med bland annat mindre variation vad gäller längd. 3 stycken är tillverkade under 1700-talets slut och 2 stycken under tidigt 1800-tal. Längd ca 21,5-22 cm.

Smärre slitage, repor och nagg. Mindre anlupet. Graverade bokstäver samt siffror.

Formgivare

Mästare i Norrköping. Stämplade 1791 till och med sin död 1829. Arbeten av Weiz kan bland annat skådas på Hallwylska- samt Nordiska museet i Stockholm.

Utropspris
3 500 SEK