588643

Olle Kåks

(Sverige, 1941-2003)
OLLE KÅKS, olja på duk, signerad och daterad -74.

"Mars - söndag på Djurgårdsbrunnsviken". Utställningsetiketter a tergo. Ca 136 x 200 cm.

Smärre fläckar. Slitage.

Proveniens

KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm

Liljevalchs "Vår konst - Er konst", 1990, katalognummer 66.
Galerie Belle, Västerås. Utställning nr 67.

Konstnär

Målaren, skulptören och grafikern Olle Kåks föddes 1941 i Hedemora. 1962-68 studerade han vid Konsthögskolan i Stockholm, där han själv blev professor i måleri 1979. 1987 tog han också över rektorstjänsten, vilken han behöll fram till 1999. Som konstnär arbetade Kåks i både realistiska och abstrakta former, med färg och form i fokus. I stort lät han sig inspireras av det existentiella och närliggande i tillvaron - familj och barn, livets outsägliga gåta. Även popkonstens störste ikon, Andy Warhol, inspirerade honom, samt skönanden Henri Matisse. Kåks skaffade sig ett namn såväl i Sverige som utomlands.

Utropspris
20 000 SEK