868140

Barock

(Sverige)
Ljusstakar, 2 snarlika, mässing, barock, 1700-tal.

LJUSSTAKAR, 2 snarlika, mässing, barock, 1700-tal.

Dekor av stiliserade frukter och blommor. Delvis graverad dekor. Vriden ljushållare. Droppskiva. Höjd ca 17 och 18 cm.

Slitage. Hål och bristningar. En med ojämn fot.

Utropspris
3 000 SEK