Robert Whitman

(USA, Född 1935)
Robert Whitman
(USA, Född 1935)

ROBERT WHITMAN, blyerts och färgkrita på papper, 1963, signerad.

Drawing for Dining Room Table. 29,3 x 30,5 cm.

Svagt gulnad. Smärre fläckar.

Proveniens

Björn Springfeldt Family Collection.

Konstnär

Robert Whitman, konstnär, performanceartist, mest känd för sina nyskapande teaterstycken i början av 1960-talet. Hans konstnärliga uttryck kombinerar ljud och bild, skulptur och installation. Skådespelare, film, diabilder i suggestiva rekvisita miljöer. Sedan slutet av 1960-talet har han arbetat med ny teknik, och hans senaste verk innehåller mobiltelefoner. Experiment i konst och teknologi. En slags telekommunikations projekt. Whitman studerade litteratur vid Rutgers University 1953-1957 och konsthistoria vid Columbia University i 1958. Han representeras av Pace Gallery i New York. I Whitmans närmaste krets återfinns Allan Kaprow, Red Grooms, Jim Dine och Claes Oldenburg

Utropspris
5 000 SEK