Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

16 föremål
Urna med lock, kangxi-stil, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Khanjar, dolk, Persien, 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Matta, silke, orientalisk, ca 153 x 156 cm.
2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Matta, silke, orientalisk, ca 156 x 155 cm.
3 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Vikskärm, Kina, 1900-talets mitt.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampor, ett par, Kina, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matta Kina antik ca 174x93 cm.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK