Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

490 föremål
Soffa, De Sede "DS76" sent 1900-tal/2000-tal.
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Sideboard, 1970-tal.
1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Karmstolar, ett par, 1900-talets slut.
4 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Byrå, 1930-tal.
220 EUR
Utropspris
300 EUR
Soffa, 1950-tal.
50 EUR
Utropspris
300 EUR
Fåtöljer, ett par, 1950-tal.
1 050 EUR
Utropspris
400 EUR
Soffa, 1950-tal.
140 EUR
Utropspris
250 EUR
Soffa, Howardmodell, 1900/2000-tal.
3 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ardy Strüwer, vas, glas, Johansfors.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jaeger le Coultre, bordsur, Atmos.
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Serveringsvagn, Swedish Modern, 1940/50-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, 1960-tal.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Ingrid Herrlin, skulptur 5 dlr osignerade.
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Malmsten, soffbord, "Stora Salen.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtölj, Howardmodell, 1900/2000-tal.
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ingrid Herrlin, skulptur ej signerad.
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Soffa, "Julep Bench" från Designers Guild, samtida.
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Faye Toogood, fåtölj, "Roly Poly", Driade, Italien.
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fåtölj, Sverige, 1950-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tapio Wirkkala, glas 16 st modell 2065 1960-tal.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kaj Franck, servis 36 dlr Nuutajärvi/Notsjö 1950/60-tal.
1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Alvar Aalto, bord, Artek, Finland.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Byrå/Medicinskåp, Kina, samtida.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Alvar Aalto, fåtölj modell 406, Artek.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Alvar Aalto, bord, Artek, Finland, 1996.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Poul M. Volther, dagbädd, FDB Danmark, 1960-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Otto Schulz, pall, 1930/40-tal.
750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1900-tales mitt.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK