Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

256 föremål
Spegel, 1900-talets mitt.
6 tim 8m
Spegel, 1900-talets mitt.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vägglampor, ett par, 1900-talets mitt.
6 tim 52m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampa, Murano, Italien, samtida.
8 tim 6m
5 500 SEK
Utropspris
7 500 SEK
Børge Mogensen, Stolar 2 st BM 87.
8 tim 58m
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skålfat, stengods.
1d 5 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
1d 5 tim
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Åke Nilsson, soffa, "Roma", Dux 1970-tal.
1d 7 tim
12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Karmstolar, ett par, "Salome", Slettvoll.
1d 8 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordsur, Imhof, 1900-talets mitt.
1d 9 tim
450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
IKEA, Sideboard, "Ladoga", 1960-tal.
2d 5 tim
2 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Soffa,  R.O.O.M.
2d 6 tim
Soffa, R.O.O.M.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
2d 6 tim
13 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Soffbord, 1970-tal.
2d 7 tim
Soffbord, 1970-tal.
4 133 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Signe Persson-Melin, tekanna, stengods.
3d 4 tim
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK