Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Blomstrande Allmoge  E1281
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

Föremål i fokus
 
292 föremål
Matbord, Swedish Modern, 1930/40-tal.
6 tim 43m
Matbord, Swedish Modern, 1930/40-tal.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Glismand & Rüdiger, soffbord, "Como", Bolia.
7 tim 7m
Glismand & Rüdiger, soffbord, "Como", Bolia.
Aktuellt bud
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaj Franck, skål och vas, "Slöja".
23 tim 34m
Kaj Franck, skål och vas, "Slöja".
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ljuskrona, "Empire", Lux Illuminazione.
1d
Ljuskrona, "Empire", Lux Illuminazione.
Aktuellt bud
800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Swedish Grace, taburett, 1930-tal.
1d 2 tim
Swedish Grace, taburett, 1930-tal.
Aktuellt bud
3 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
1d 2 tim
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
Aktuellt bud
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Sverige, 1930-tal.
1d 5 tim
Spegel, Sverige, 1930-tal.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.