Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

242 föremål
Byrå, Fröseke, 1960-70-tal.
13m 20s
Byrå, Fröseke, 1960-70-tal.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, Swedish Modern, 1940/50-tal.
20m 20s
550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Paola Navone, soffa, "Grey 03", Gervasoni, Italien.
22m 20s
12 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bordslampa, 1930-tal.
32m 20s
Bordslampa, 1930-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvlampa, model 41046, Asea, 1950-tal.
37m 20s
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Golvlampa, 1900-talets mitt.
56m 20s
Golvlampa, 1900-talets mitt.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda.
58m 20s
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordspegel, Swedish Modern, 1940-tal.
1 tim 15m
10 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stol, "Snooze", Blå Station.
1 tim 21m
Stol, "Snooze", Blå Station.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampor, 6 st, Aneta, Växjö, 1960/70-tal.
1 tim 33m
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Poul Christiansen, taklampa, "172", Le Klint, Danmark.
1 tim 47m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Giuseppe Bavuso, bord, "Flat", Rimadesio.
3 tim 7m
1 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1950-tal.
3 tim 9m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GamFratesi, stolar, 6 st, "Beetle", Gubi.
3 tim 15m
12 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
Fåtölj, Sverige, 1950/60-tal.
3 tim 17m
Fåtölj, Sverige, 1950/60-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Birger Kaipiainen, fat, ett par, Arabia, Finland.
3 tim 29m
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Nina Jobs, sittpuff, "Poppy", Fogia.
3 tim 45m
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Thorvald Marthinsen, ljusstakar, ett par, silver, Norge.
1d
1 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtöljer, ett par, funkis, 1930-tal,
1d 1 tim
300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Per Hammarström, skulptur.
1d 1 tim
Per Hammarström, skulptur.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ruth & Joanna, "Big Square Table", samtida.
1d 1 tim
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ingegerd Råman, skål, Orrefors 2006.
1d 4 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gubi, sidobord.
1d 6 tim
Gubi, sidobord.
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Barnfåtölj, sent 1900-tal.
3d
Barnfåtölj, sent 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
Carl Malmsten, dubbelsäng, "Fata Morsgris".
3d
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK