Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

42 föremål
Ardy Strüwer, vas, glas, Johansfors.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tapio Wirkkala, glas 16 st modell 2065 1960-tal.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kaj Franck, servis 36 dlr Nuutajärvi/Notsjö 1950/60-tal.
1 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bertil Vallien, skulptur, glas, Kosta Boda.
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skulptur, glas, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK