I Bukowskis möbelsortiment ryms bord, stolar, salongsmöbler, byråar, soffor och mycket mer. Här erbjuds möbler från alla olika tidsepoker och från flera av de mest framstående formgivarna så som Lars Nordin, Jonas Hultsten, Johan Åkerblad, Nils Meunier, Hans J Wegner, Børge Mogensen, Josef Frank, Carl Malmsten och Arne Jacobsen. Samlingsnamnet sträcker sig från 1600-talet och fram till idag, med stilar som bland annat allmoge, barock, rokoko, nyklassicism, jugend, funktionalism och minimalism. Möbler av fin kvalitet i mellanprissegmentet, där man får mycket god kvalitet för mellan 10.000-50.000 kr. Föremålen har ofta används i flera hundra år och går utmärkt att använda i våra hem idag. Möblerna var tillverkade av välutbildade mästare under 1700-talet, som valde olika träslag, såsom ek, furu, björk och al, för att få den bästa hållbarheten. Ofta är de fanerade med högklassig mahogny eller valnöt som inte längre går att få tag i. Förutom föremålens höga kvalitet, användbarhet och skönhet, ger de dagens modernare inredning en extra dimension av en berikande kulturhistorisk tidsresa. I dagens slit-och-slängsamhälle kan ett köp på auktionsmarknaden både gynna dig och miljön då objektet i sig redan har ett andrahandsvärde.