608
191433

FABRIKSAKTIEBOLAGET KRONSILVER Kandelabrar, 1 par trearmade, tillskrivna Rolf Engströmer, 1930-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
11 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Nysilver, cylindriska ljushållare på rak arm, fyrsidigt ben, kvadratisk fotplatta. Undertill märkta F.A.K. samt en krona. Höjd 23 cm.

Obetydligt slitage. (2)

Åke Huldt (red), Konsthantverk och Hemslöjd i Sverige, 1930-40, Förlag AB Bokföremedlingen, Göteborg, 1941. Jämför sid. 234. Jämför ljusstake av Rolf Engströmer för Kronsilver, 1930.

Fabriksaktiebolaget Kronsilver i Stockholm grundades år 1927. Kronsilver ställde ut nysilver på Stockholmsutställningen 1930 och i London 1931.