204
180639

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
124 000 - 141 000 EUR
129 000 - 147 000 USD
Klubbat pris
2 100 000 SEK

Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

"Domestic nude V: In my livingroom, Chateau Marmont, Hollywood, Los Angeles, 1992"

Signerad Helmut Newton och numrerad 1/3 på etikett a tergo. Vintage, silvergelatinfotografi, 198,5 x 119,2 cm. Monterad på aluminium.

Proveniens

Hamilton Gallery, London.

Hamilton Gallery, London, 1995.
"Archives de nuit" Credit Foncier de France, Paris, 20 november - 19 december 1992.

June Newton; "Archives de nuit" avbildad på helsida bild nr 20.
Helmut Newton, "Sumo", avbildad helsida.

Visas i filmen "Helmut by June" producerad 1995, June Newton alias Alice Springs.

År 1992 producerades en utställning med verk av Helmut Newton där de flesta fotografier som ställdes ut aldrig tidigare hade visats. Utställningens namn var "Archives de nuit" och den visades på Credit Foncier de France, Place Vendôme i Paris, 1992. Banken var mecenat för kostnaderna kring utställningen. Under ledning av kurator Claude Geiss och Helmut Newton valdes noggrannt de kopior ut som skulle få vara med i utställningen. Övriga kopior förstördes i Helmut Newtons och Mr Geiss närvaro. De utställda fotografierna ramades samtliga in av 12/19, Pontoise.
Auktionens fotografi är just det exemplar som ställdes ut 1992 och antagligen den enda vintageprint som existerar av "Domestic Nude V".

Helmut Newton är en legend inom den moderna fotografin. Han föddes 1920 i Berlin. Redan som liten kom han fram till att kvinnans dragningskraft är starkare än allt annat.
Åtta år gammal, såg han Berlins mest berömda prostituerade, som kallades Rote Erna då hon stod utanför KaDeWe, i röda ridstövlar och en ridpiska under armen. Helmut skulle aldrig glömma henne! När han var tolv köpte han sin första kamera. Han uppslukades av fotograferandet och allt skolarbete försummades. Motvillig tilllät hans föräldrar att han började studera fotografi för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades tidigt av Brassaïs nattliga bilder av Paris och ville ta liknande sådana i Berlin.

1938 lämnade Helmut Tyskland, reste till Singapore där han försökte sig på ett arbete som reportagefotograf. Han var van vid att ta porträtt i studio där man hade hela dagen på sig att ta en perfekt bild. Medan han stod och krånglade med inställningarna på kameran passerade nyheterna förbi och han avskedades efter två veckor. Newton tog lärdom av detta och använde en relativt enkel kamera under resten av sin karriär, han ville fokusera sin koncentration på motivet och inte behöva bry sig om utrustningen. 1940 reste Newton till Australien, där han tillbringade fem år i armén och även arbetade som truckförare. Efter kriget öppnade han fotoateljé i Melbourne och fotade allt från bröllop till stickmönster. Där träffade han skådespelerskan June Brown, som kom att betyda mycket för Newton, och de gifte sig 1948. Hon arbetade också som fotograf och blev med tiden känd under pseudonymen Alice Springs. 1956 återvände Newtons till Europa och paret slog sig ner i Paris. Där blev Helmut Newton en av de mest efterfrågade fotograferna. Med sina kyliga, eleganta bilder med inslag av eroticism och fetischism skapade han en omisskännlig egen stil som snart gjorde honom känd som en av världens mest nyskapande och inflytelserika modefotografer.

Efter en kraftig hjärtattack 1971, bestämde sig Newton för att hoppa av modekarusellen och enbart ta de bilder han själv ville. Bilderna fick nu en ny och speciell laddning. Hans sensationella bilder av perfekt sköna modeller i fantasieggande miljöer och situationer har visats på ledande gallerier och museer runt om i världen. Bilder som visar en värld av lyx och dekadens och där det satts likhetstecken mellan sex och makt, elegans och fara.

“Jag har aldrig förstått att jag skulle vara kvinnohatare. I mina bilder är det kvinnorna som är de starka. Det gör mig väl snarare till kvinnokämpe” Citat appropå den debatt som genom åren uppstått kring hans bilder, speciellt i 1970-talets feministiska kretsar. Kontroverser där pressen fyllts med skriverier om “kvinnohataren” och “den gamla snuskhummern med kamera”. Oavsett hur man väljer att tolka bilderna går det inte att förneka det enorma inflytande han har haft på modefotograferandet. Han älskade mäktiga, starka kvinnor, amazoner, och de direkta sexuella anspelningarna i hans bilder bidrog inte direkt till att göra honom rumsren. Han började iscensätta små erotiska föreställningar, använde teaterliknande belysning och letade hela tiden efter de rätta platserna. Det som gjorde det möjligt för Newton att lyckas var hans stadiga kunder, franska Vouge och tyska Stern. De accepterade hans nya bilder, som tycktes utspela sig bland en europeisk dekadent överklass ute på erotiska äventyr. När han en gång började studera hos Yva, fick han god insyn i hur överklassen levde och agerade. Just klass har alltid varit ett grundläggande tema hos Newton, den rikedom som gör det möjligt att leva nästa helt avskilt från resten av världen.

En annan influens var dokumentärfotografen Erich Solomon. Hans bilder var ofta tagna i svag belysning med dramatiska skuggor som gav en känsla av oförklarligt drama. Han tog även stort intryck av de filmer han såg med Greta Garbo och Marlene Dietrich. Han tyckte om den hårda filmbelysningen som kastade skarpa skuggor på deras ansikten.
Trots att Newtons bilder är påhittade scenarier så är stilen nästan dokumentär och påminner litegrann om paparazzibilder. Han har sagt att det som fascinerade honom med just den typen av bilder var greppet att fånga det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.

I filmen ”Helmut by June” har June Newton filmat sin make när han arbetar. I en sekvens står han framför en bild av ”Domestic nude V” och diskuterar med sin fru huruvida det beror på hans skicklighet som regissör och fotograf eller om det bara är en ren tillfällighet att han trycker av just när modellen sluter ögonlocket. Framför sig har de en annan kopia av bilden, tagen 30 sekunder innan. Det är just dessa 30 sekunder som får den bild, som till sist blev utvald som “Domestic nude V”, att bli så mystisk och underbar som den faktiskt är. June skojar med sin man och menar att det är just bara en blinkning som avgör slutresultatet. Helmut Newton menar däremot att ”they are all in my head”, att han redan har en vision om bildens slutresultat och att bilderna visar hur han ser världen.

Formgivare

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.