105
217610

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
221 000 - 265 000 EUR
230 000 - 276 000 USD
Klubbat pris
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Skärgårdsblomster"

Signerad Zorn och daterad 1916. Duk 100 x 65 cm.

Proveniens

Tidigare i Anders Zorns kvarlåtenskap, såld vid mitten av 1930-talet av Zornsamlingarna, Mora.
Bukowski auktioner, Stockholm, auktion 492, "Internationella vårauktionen", 25 maj 1994, kat nr 243.
Privatsamling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Zorns samlingar", 5 februari - 5 mars 1930, kat nr 151, felaktigt daterad till 1919 (avbildad helsida i planschdelen).
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Anders Zorn. Minnesutställning", 1 mars - 6 april 1924, kat nr 198a (under titeln "Skärgårdsblommor" samt felaktigt daterad till 1919).

Albert Engström, "Anders Zorn", 1928, avbildad helsida sid 193.
Gerda Boëthius, "ZORN -Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören", 1949, upptagen i förteckningen (felaktigt) under år 1919, sid 555 (under titeln "Skärgårdsblommor").

Zorns variationer av naket i det fria arbetade han med under en längre period av sitt konstnärskap. De första målningarna med detta tema är daterade under 1890-talet och han fortsatte fram till sina sista år. Dessa variationer av modellstudier i natur gav Zorn chansen att arbeta med olika aspekter av sitt måleri: naturen tecknade han skickligt upp och i modellstudierna fick han arbeta med ljusspel och reflektioner.
Zorn hade en ateljé utanför Mora på Prästholmen mellan Hemulån och Dalälven från vilken han målat sedan 1890-talets början och som kom att bli platsen för många av hans motiv med naket i det fria under slutet av sitt konstnärskap.
I ”Skärgårdsblomster” möter vi den mogne Zorns tolkning av naket i det fria. Hans Henrik Brummer kallar Zorns sista måleriska fas för ultima maniera där vi ser en förenkling och en mer återhållen kolorit. De breda penseldragen och reducerade skärpan i konturerna visar att konstnären själv har bytt blick på sitt måleri och sina motiv. Koncentrationen på motivets essens är i fokus för konstnären och precis som i andra verk i samma motivsfär har Zorn skapat en syntes mellan natur- och modellmåleriet. Modellens kropp går igen i den höga vegetationen bredvid henne och reflektionerna i vatten balanserar motivet till en helhet.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

197. Denise Grünstein, "Hals över huvud/Head over Heels", 2009.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK