184
263066

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
106 000 - 132 000 EUR
110 000 - 138 000 USD
Klubbat pris

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

Nature morte

Signerad G Braque. Utförd ca 1930. Pastell på papper uppfäst på papp-pannå 23 x 47 cm.

Proveniens

Sothebys, London, 25 juni 1997, kat nr 214.
Privat samling, Stockholm (inköpt på ovan angiven auktion).

Jean Leymarie, "Geroges Braque", 1988, jämför nr 91.

Författaren Jean Leymarie skriver 1988 i sin bok, "Georges Braque", att konstnären själv ansåg att hans pasteller var helt färdiga konstverk, inte studier inför en större olja. Han skriver;

"Like the old masters, and apart from a few rare exceptions - slowly elaborated works in pastel and red chalk which he considered painting and from which he was able to part.....".

Leymarie prisar Braques sällsynta pasteller; "Works with very pure contours, in which every trace of the hand's mastery disappears to let the poetry of the objects, and a radiant light, shine forth. A few examples from his different periods show Braque's perfection as a draftsman"

Den aktuella pastellen "Nature morte" är ett utmärkt exempel på beskrivningen av Braques pasteller från 1930-talet. En helt slutförd komposition med en vacker balans mellan de avbildade objekten, en sval färgsättning och ett sirligt ljus som träder fram ur de täta pastellfärgerna.

Formgivare

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.