370
264973

Ola Billgren

(Sverige, 1940-2001)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 222 000 EUR
185 000 - 231 000 USD
Klubbat pris
1 800 000 SEK

Ola Billgren
(Sverige, 1940-2001)

"Stad vid flod (Heidelberg)"

Signerad Ola Billgen och daterad -88 a tergo. Duk 186,5 x 298,5 cm.

Proveniens

Galerie Leger, Malmö.

Under hela sin konstnärliga gärning använde sig Ola Billgren av måleriet som sitt huvudsakliga uttryckssätt. I hans fotorealistiska måleri från 1960- och 1970-talen hämtade han sina motiv från den samtida, urbana vardagen, från litteraturen och från filmgenren (Alain Robbe-Grillet, Michelangelo Antonioni) men även från den illustrerade pressen. Med sin fotorealism rönte han stor nationell uppmärksamhet och kom att representera Sverige på en rad utställningar, däribland Ungdomsbiennalen i Paris 1967 och 1971 samt på Biennalen i Venedig 1976.

Under 1970-talet bröt Billgren gradvis med fotorealismen, vilken slutligen övergavs för ett närmast abstrakt koloristiskt gestaltande. Detta gav på 1980-talet uttryck åt sviter av ”romantiska landskap” och de av konstnären benämnda ”cityscapes”. I dessa panoramabilder i form av stadsvyer kombinerade Billgren den fotografiska tekniken med en mycket tydlig målerisk penselföring där ljus och färg skiktas. De är utförda efter fotografier, men istället för den skarphet som kännetecknar dessa har de istället lösts upp till en suddig bild av verkligheten. Diffust framträder dessa urbana landskap och konstnären visar sig alltmer som en abstrakt lyrisk romantiker.

”Stadslandskapet är mer dynamiskt och har en större laddning än naturen” hävdade Billgren.

I slutet av 1980-talet avbildade Billgren en mängd städer ur ett fågelperspektiv, bland annat sin hemstad i verket ”Cityscape (Malmö)” från 1987, men även sydeuropeiska och tyska städer, som ”Cityscape (Hamburg)” från 1988. Det aktuella verket ”Stad vid flod (Heidelberg)” ingår i denna serie monumentala målningar. Floden Neckar med sin gamla bro och stadsdelen Altstadt med sin sengotiska helige andes kyrka uppbär en slags formlöshet där elementen kommer fram som ur ett distanslöst dis. Staden med sin strimma av glittrande ljus i natten förvandlas till en apoteos av abstrakt färgmeditation. Anspelningarna på den impressionistiska tekniken är tydlig och då framför allt på Claude Monets sena näckrosmålningar från Giverny. Precis som för Monet är ämnet för Billgrens målningar från denna tid företrädesvis varierande färgschatteringar och skiftande ljuseffekter.

Ola Billgren finns representerad på ett flertal museer, bland annat Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Malmö Museum, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn, Museum für Kunst- und Kulturgeschichte i Lübeck samt Louisiana Museum of Modern Art i Humlebæck. Hans verk ingår även i Lunds universitets samlingar samt i samlingarna på Centre national d’art et de culture George Pompidou i Paris med målningen ”Paris” (1973).

Pierre Olbers Saint Bellies
Konsthistoriker

Formgivare