48
268686

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
131 000 - 175 000 EUR
137 000 - 182 000 USD
Klubbat pris
1 850 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Skidlöperska / Flicka spänner på sig skidorna"

Signerad C.L. inom cirkel samt daterad 1911. Akvarell 74 x 52,5 cm.

Proveniens

Galerie Commeter/Commeter'sche Kunsthandlung, Hamburg, Tyskland.
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm (förvärvad direkt av konstnären i juli 1912 för 1320 kr).
Disponent Paulus Källanders samling, Örebro.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

"Internationale Aquarellausstellung", Kunstpalast, Düsseldorf, Tyskland, maj 1911 (under titeln "Skiläuferin").
Galerie Commeter/Commeter'sche Kunsthandlung, Hamburg, Tyskland, februari 1912 (under titeln "Skiläuferin").
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, "Carl Larsson -Minnesutställning", 1953, kat nr 324 (under titeln "Flicka spänner på sig skidorna").

"Velhagen & Klasings Monatshefte", september 1912, reproducerad som illustration i färg till Franz Servaes artikel om Carl Larsson.
Cecilia Lengefeld, "Der Maler des glücklichen Heims. Zur Rezeption Carl Larssons im wilhelminischen Deutschland", 1993, upptagen i utställningsförteckning sid 126, omnämnd samt reproducerad i färg, helsida sid 119.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1911 som nr 1446, sid 137.

I Carl Larssons friska vintermotiv "Skidlöperska" lyses de omgivande vintervita snömassorna upp av den färggrant klädda flickan som framåtböjd spänner på sig skidorna. Den i bodadräkt klädda flickan, i färd med att ta sig en uppfriskande skidtur i det vackra vintervädret, är Kersti Kvarnberg, syster till Erik Kvarnberg som skötte Spadarvets lantbruk åt Carl Larsson vid den här tiden. Det är också Spadarvets gulmålade mangårdsbyggnad man ser torna upp sig vid den högt placerade horisontlinjen i bakgrunden.

Motivet visades offentligt för första gången på den internationella akvarellutställningen i Düsseldorf i maj 1911 där akvarellen ingick i Larssons bidrag om totalt elva akvareller. I Tyskland var Carl Larsson redan då ett känt namn. Huvudsakligen berodde detta på Carl Larssons bok "Das Haus in der Sonne" vilken publicerats år 1909. Dessutom hade Carl Larssons bok "Åt solsidan" precis kommit ut i Tyskland, år 1911, under dess tyska titel "Lasst Licht hinein". Boken togs emot mycket väl och etablerade Larsson som en välkänd konstnär för den tyska publiken.

Ytterligare publicitet kom Carl Larssons till del i form av Franz Servaes artikel om konstnären i "Velhagen & Klasings Monatshefte". Artikeln, vilken publicerades i september 1912, illustrerades av katalognumret "Skidlöperska" (under titeln "Skiläuferin") i form av en påkostad färgreproduktion.

I februari 1912 ställdes katalognumret åter ut på tysk mark. Denna gång genom Galerie Commeters försorg i Hamburg. Akvarellen förblev emellertid osåld och returnerades till Sverige där Carl Larsson, i juli samma år, sålde målningen till Fritzes i Stockholm.

Allt sedan akvarellen såldes av Fritzes har den tillhört en och samma familj. Senast motivet visades offentligt var på den stora minnesutställningen på Liljevalchs år 1953. Nu nästan 60 år senare är det åter dags för den stora publiken att tjusas av motivet där Kersti spänner på sig skidorna i skuggan av de knotiga björkarna och den yviga granen.

Formgivare