1551
316217

Li Kuchan

(Kina, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 760 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
980 000 SEK

Li Kuchan
(Kina, 1899-1983)

"Crane, Cliff, Bamboo and Lotus"

Tusch på papper, signerad och daterad 1959, samt med dedikation "till min vän Yingu". 144,5 x 77,2 cm.

"Masters from China. 20th Century Painting and Calligraphy in Tradition", Liljevalchs, Stockholm June/16-August/20 1989. Cat no 119 (the title wrongly written as "Crane, Cliff, Bamboo and Orchids")

Reproduced in Lars Berglund, "Den befriade penseln: Kalligrafi och måleri från dagens Kina", Stockholm 1986, p.133.
Arts Of Asia, Jul-Aug 1994, Lars Berglund, "The Wilful Birds of Li Kuchan", pp. 71-77.