Kan inte nå servern
46
306347

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
353 000 - 441 000 EUR
368 000 - 460 000 USD
Klubbat pris
7 300 000 SEK
Köpinformation
August Strindberg
(Sverige, 1849-1912)

"Björken I (Höst)"

A tergo försedd med en liten segelgarnståt för upphängning, fäst med lack och Strindbergs sigill. Målad i Stockholm 1902. Olja på träpannå 33 x 23 cm.

Proveniens

Fru Inez Ahlquist (Harriet Bosses syster, tillika moster åt Strindbergs och Bosses dotter Anne-Marie), Stockholm.
Fru Anne-Marie Strindberg-Wyller, Oslo/Stockholm (i arv från ovanstående).
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 411, "Höstauktionen", 30 oktober 1979, kat nr 164 (avbildad helsida i katalogen, Pl. 44).
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Utställningar

Gummesons Konsthall, Stockholm, "Målningar af August Strindberg", 8 - 31 januari 1924, kat nr 32.
Nationalmuseum, Stockholm, "Strindberg som målare och modell", 21 januari - februari 1949, kat nr 53 (under titeln "Björken").
Örebro Centralbibliotek, Rådhuset, Örebro, "Strindberg som målare och modell", 24 februari - mars 1949.
Lunds universitets konstmuseum, "Strindberg som målare och modell", 20 mars - april 1949.
Millesgården, Stockholm, "Per Ekström - August Strindberg -yttre och inre landskap", 16 februari - 21 maj 2000.
Nationalmuseum, Stockholm, "Strindberg - målaren och fotografen", 9 februari - 13 maj 2001, kat nr 38.
Statens Museum for Kunst, Köpenhamn, "Strindberg - maleren og fotografen", 9 juni - 16 september 2001.
Musée d'Orsay, Paris, "Strindberg - peintre et photographe", 15 oktober 2001 - 27 januari 2002.
Tate Modern, London, "August Strindberg. Painter, photographer, writer", 17 februari - 15 maj 2005, kat nr 73.
Bukowskis, Stockholm, "Strindberg på Bukowskis", 2 - 6 maj 2012.

Litteratur

Göran Söderström, "Strindbergs måleri", 1972, upptagen i katalogen under år 1902 som nummer 93, sid 351, omnämnd sid 188 samt avbildad helsida, sid 189.
"Strindberg - målaren och fotografen", utställningskatalog Nationalmuseum, Stockholm 2001, upptagen i förteckningen som nummer 38, sid 187, avbildad i färg, sid 82.
"Strindberg - painter and photographer", utställningskatalog 2001, upptagen i förteckningen som nummer 38 ("The Birch Tree I"), sid 187, avbildad i färg, sid 82.
Olle Granath, "August Strindberg. Painter, photographer, writer", utställningskatalog Tate Modern, London 2005, upptagen i förteckningen som nummer 73, sid 154, avbildad helsida i färg, sid 104.
"Strindberg på Bukowskis", utställningskatalog Bukowskis, Stockholm 2012, sid 66, avbildad helsida i färg sid 67.

Formgivare

August Strindberg var en av Sveriges största författare, dramatiker och bildkonstnär. Han var en central gestalt i sin samtids kulturliv och som en konfliktsökande samhällskritiskt lagd person var han ständigt omdebatterad. Strindberg började måla redan som ung men gjorde ett uppehåll till in på 90-talet, när han kom att flitigt umgås med konstnärer både i Sverige och utomlands. Han utförde ett drygt hundratal målningar med vindpiskade hav, klippor, ovädershimlar och översvämningslandskap, han målade i breda drag med palettkniv i en återhållen, dramatisk färgskala och präglade av konstnärens starka temperament. Samtidigt ägnade han sig också åt modellering och hade en aktiv roll i konstdebatten. Han blev tidigt internationellt känd för hans verk, tankar och idéer. Strindberg var ständigt produktiv och banbrytande. Han var en god men opålitlig samhällsmedborgare som gjorde ombytligheten till en dygd. En reaktionär radikal. Representerad bland annat på Nationalmuseum, Nordiska museet och Thielska galleriet i Stockholm samt i många privatsamlingar.

Läs mer