54
313567

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
180 000 - 225 000 EUR
190 000 - 237 000 USD
Klubbat pris
1 700 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Esbjörn vid sitt ägandes äppelträd / Esbjörn, unghink".

Signerad C.L. inom cirkel samt daterad 1905. Akvarell 97 x 63 cm.

Carl Larssons separatutställning i Konstnärshuset, Stockholm, september 1906, kat nr 81.
Stiftelsen Modums Blaafarvevaerk, Norge, "Carl Larsson. 1853-1919 / Sommaren med Carl Larsson", 6 maj - 1 oktober 1989, kat nr 51.
Aarhus Kunstmuseum, Danmark, "Julen med Carl Larsson", 4 november 1989 - 7 januari 1990.

"Carl Larsson. 1853-1919", utställningskatalog, Stiftelsen Modums Blaafarvevaerk, Åmot, Norge, 1989, katalogiserad sid 96-98 samt avbildad helsida i färg sid 99.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 350 samt upptagen i katalogdelen under år 1905 som nr 1164, sid 104.

Motivet utfört som etsning, "Esbjörn vid sitt ägande äppelträd", år 1908 (AR nr 58, H&H nr 63).

När boken Ett hem publicerades 1899 var succén ett faktum. Läsarna älskade bokens reproduktioner av Carl Larssons idylliska skildringar från hemmet i Sundborn. I sken av framgångarna återkom förläggaren Karl Otto Bonnier med upprepade förslag till Carl Larsson avseende en uppföljning. Ett av förslagen gällde en publikation med illustrationer samt text om ett lantbruk.

I september 1904 hade tanken på just ett sådant upplägg mognat hos konstnären. Den 22 september 1904 skrev han till Bonnier: ”Käre! Idag sken solen så varmt och ljufligt, och jag som hade tolf akvareller, större och mindre uppställda i min atelier, sköna och färdiga, tänkte jag skall min själ gå ut och sola mig, gå ut till folket på marken som togo upp potatisen. Och då, under det jag satt på dikeskanten, flög det i mig igen detta gamla förslag att jag skulle göra en serie af ett landtbruk. Men ser du, hvad som nu kom att ge det en annan färg var, att jag icke skulle göra ’ett landtbruk’ utan ’mitt landtbruk’ ”.

En intensiv brevväxling följde mellan Larsson och Bonnier vilka kom överens om villkor för utförande respektive betalning. Projektet utmynnade i den år 1906 publicerade Spadarfvet – Mitt lilla landtbruk (innehållande 24 målningar, 19 teckningar, 19 vinjetter, titelplansch samt text), vilken även översattes till tyska Bei uns auf dem Lande i Berlin 1907.

Arbetet med illustrationerna tog upp merparten av Larssons tid under 1905 vilket förklarar den relativt begränsade förekomsten av andra motivkretsar i konstnärens produktion detta år.

Esbjörn vid sitt ägandes äppelträd / Esbjörn, unghink är ett av de fåtal motiv av Larsson detta år som ej var direkt relaterade till Spadarfvet eller som är att betrakta som beställnings- eller vänporträtt.

Yngste sonen Esbjörn befinner sig i kompositionens absoluta centrum, strax intill det nyplanterade äppelträd som motivets titel låter ana var gossens eget. Esbjörns skjorta har en smått egenartad krage vilken tyder på att det var mamma Karin som designat samt sytt upp plagget. Karin klädde inte bara sig själv i en ny och bekväm stil, som passade Larssons liv på landet. Hon skapade också lediga, bekväma samt personliga kläder för barnen.

Akvarellens färgsättning med dess starka betoning på färgerna rött och grönt är typisk för Carl Larsson och går även igen i makarna Larssons färgsättning av det egna hemmet Lilla Hyttnäs i Sundborn (se text till kat nr 30). År 1908 skulle Carl Larsson återkomma till motivet när han utförde det som etsning.

Formgivare