70
284950

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Klubbat pris

Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

"Röda bussen och gröna bilen. Bilderbok av Elsa Beskow (Bilderbok till Johan från farmor)"

15 ark. Sid 3 signerad EB och daterad -51. Akvarell, tusch och blyerts. Omslagsbild samt sid 3-15 (13 st), cirka 34 x 26 cm. Försättsblad i tusch, cirka 34 x 24 cm.

"Röda bussen och gröna bilen" är Elsa Beskows sista illustrerade saga, utgiven på Albert Bonniers Förlag i Stockholm, 1952.