177
361794

Richard Avedon

(USA, 1923-2004)
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
24 300 - 26 500 EUR
25 300 - 27 600 USD
Klubbat pris
280 000 SEK

Richard Avedon
(USA, 1923-2004)

"Sunny Harnett and Alla Evening dresses by Balmain, Casino, Le Touquet August 1954"

Signerad Avedon och numrerad 21/25 a tergo. Kopierad 1997. Silvergelatinfotografi, bildyta 39,5 x 59 cm.

Harold Brodkey & Richard Avedon, "Photographs 1947-1977" 1978, avbildad bild 29.
Carol Squiers & Vince Aletti (red.),"Avedon Fashion 1944-2000", 2009, avbildad uppslag sid 124-125.

Upplaga 25 + 2 AP.

Bilden visar Sunny Harnett i galaklänning av Balmain vid spelbordet i Kasinot i Touquet. Avedon tog bilden i augusti 1954.

Han bröt sig fri från det traditionella ateljéfotot, som var kutym för modefotografi fram till 1950-talet, för att i stället ta med sina modeller och fotografera dem i autentiska miljöer. Han placerade sina modeller på allt ifrån trottoarer till caféer och kasinon. Detta är en klassisk bild som har all kvalité ett modefotografi av Avedon ska innehålla, den suveräna kompositionen, fantasin och känslan för stil.
Insikten om att man kan ”skapa” bilder i stället för att bara ”ta” dem fanns tidigt hos Avedon och den beskriver hans fotografiska manér. Han brukade fotografera sin egen familj, poserande framför andras hus och lyxbilar, gärna med lånade hundar. Avedon har sagt: ”Allt byggde på en lögn, men också på en sanning om hur vi egentligen skulle vilja leva”. På samma sätt som han skapade de familjebilderna, med en del sanning, en del längtan och med stor fantasi, lånade han material ur verkligheten och framställde sina egna motiv även i sina modebilder.

Formgivare

Richard Avedon räknas som en av de riktigt stora och tongivande fotograferna inom fotohistorien. Under 1950-talet var han en av de få modefotografer som bröt sig fri från det traditionella ateljéfotot för att istället fotografera i autentiska miljöer, gärna utomhus. Hans bilder blev på så vis levande och personliga. Redan 1945 blev han rekryterad till Harper’s Bazaar av den inflytelserika art directorn Alexey Brodovitch. Från 1966 blev hans uppdragsgivare främst Vogue magazine. Med sin uppfinningsrikedom, entusiasm och känsla för stil kom han snabbt att bli ett betydelsefullt namn inom modefotografi och porträtt.
1991 tilldelades han det prestigefulla Hasselbladpriset.